Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 422

Uyku Hastalıkları Laboratuvarı

                Horluyor musunuz?

Gün içinde yorgun ve uykulu hissediyor musunuz?

Ünlem    Uyku Apnesi hastası olabilirsiniz…    Ünlem

UYKU LABORATUVARI NEDİR ?

Uyku laboratuvarı hastanın uykusunun değerlendirilmesine ilişkin kaydedilmesi gereken tüm verilerin kayıt altına alınıp incelendiği yerdir. "Polisomnografi" olarak adlandırılan Uyku Testi için her bir odada bir yatak ve kayıt için gerekli ekipmanlar bulunur.

UYKU LABORATUVARINA KİMLER BAŞVURMALIDIR ?

Daha kaliteli bir yaşam için elbette kaliteli bir uyku gerekir.Kaliteli uyku dediğimiz kavram en genel haliyle, uygun şartlarda kişinin belli bir süre (bu uyku süresi yaşa ve kişiye bağlı olarak değişir) uyuyup ardından sabah dinlenmiş olarak uyanmasıdır.İdeal uykuyu olumsuz etkileyen; uykusuzluk,erken ya da geç yatma veya uyku bölünmeleri kişiden kişiye değişen durumlardır. Ayrıca bunların dışında;

Horlama,

Uykuda Nefes Alış Verişinin Durması-Kesilmesi,

Nefes Darlığı,

Terleme,

Ağız Kuruluğu,

Sık Sık İdrara Kalkma,

Huzursuz Uyku,

Huzursuz Bacak Sendromu (Willis-Ekbom olarak da adlandırılan huzursuz bacak sendromu çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Hastaların çoğu yaşadıkları hisse tarif etmekte güçlük çekse de istirahat sırasında ve genellikle uyku da ortaya çıkan bacaklarda uyuşma, yanma, iğnelenme, karıncalanma, ağrı, şiddetli hareket ettirme isteği gibi yakınmalarla kendini gösterir. Belirtiler bacakta olmasına rağmen aslında nörolojik bir hastalıktır.)

Gündüz Uykululuk Hali,

Sabah Yorgun ve Baş Ağrısı ile Uyanma problemleri yaşıyorsanız uyku problemi için bir uyku merkezine başvurmanız gerekebilir. Uyku laboratuvarında yapılan uyku testi,Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyona yakın dünyada ise yaklaşık %27'ye (Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre) varan uyku sorunu özellikle de tıkayıcı uyku apne sendromuolan kişilerin tanı ve tedavi sürecindeki en önemli basamaktır.

Uykuder Genel Başkanı Prof.Dr. Mehmet Karadağ; Türkiye'de resmi verilere göre 1,5 milyon uyku apne sendromlu kişinin bulunduğunu vurgulamakta ve tanısı konulmamış birçok kişinin de olduğu belirtmektedir.Bu veriler bize Türkiye'deki uyku problemlerinin büyük bir kısmının OSAS (Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu) tarafından oluştuğunu göstermektedir.

 Laboratuvar ve uyku test süreci nöroloji, göğüs ve psikiyatri uzmanlarının multidisipliner bir yaklaşımla sorumluluğunu üstlendiği bir faaliyettir.Herzaman bu bilinçle hareket edilmesi gereken uyku laboratuvarında hasta özel bir odada bir veya iki gece misafir edilir. Hastadan yatışı gerçekleştirilmeden yaklaşık 2 saat önce gelmesi istenir.Normal uyku testi genellikle gece boyunca yapılır.Hastanın çene, saçlı deri ve göz kapaklarının dış kenarına elektrotlar yerleştirilir. Uyurken bu ekipmanlar yerinde kalmalıdır.Kişinin gece boyunca yatış pozisyonuna bağlı olarak değişen soluk alıp vermesi ve bu solunum siklusu (döngü) sırasındaki hava akımı,beyin dalgaları aktivitesi (EEG), kalbin elektriksel aktivitesi (EKG), kasların elektriksel potansiyeli (çene ve bacak elektromiyografisi, EMG) ve kandaki oksijen seviyesi ile ilgili tüm veriler alınıp;uyku evreleri de belirlenerekpolisomnografi testinin kayıt işlemi tamamlanır.

Bu kayıtlar ile kişinin uyku yapısı değerlendirilir ve tedavisine yön vermeye yardımcı olunur.Horlama ve uyku apnesi çeşitli cihazlarla veya cerrahi müdahale ile tedavi edilirken kişinin çeşitli alışkanlıklarında yaptığı değişiklerle tedavinin başarısı arttırılabilir.

OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU NEDİR ?

Üst solunum yolu duvarlarının içeri doğru çekilmesi ve küçük dilin veya beraberinde dilin geriye kaçıp soluğu (hava yolunu) 10 sn den daha fazla tıkaması obstrüktif (tıkayıcı) uyku apne sendromu (OSAS) olarak adlandırılır. Bu nefes alamama durumunda kandaki oksijen basıncı düşer ve ardından kalp kanı daha çok pompalamak zorunda kalır. Sonuç olarak kalbin yükü artmış olduğundan bir süre sonra kalp ritmi bozulurken, yıllar içinde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi meydana gelmesi yüksek olasılıktadır. Gece tekrarlayan ani oksijen düşmeleri sonucunda kan şekerinin düzeninde de bozulmalar meydana gelir. Bu durum diyabete zemin hazırlar. Kişi uyku sırasında tüm bunlar olup biterken uykusunun çok kısa bir döneminde derin uyku fazına geçebilir.

uyku 1

Horlama sırasında üst solunum yolunda oluşan kısmi tıkanma (1) ve tam tıkanma (2)

UYKU APNESİ TEDAVİ EDİLMEZSE HANGİ HASTALIKLARA ZEMİN HAZIRLAR ?

Hipertansiyon,

Şeker hastalığı,

Kalp ritm bozukluğu (aritmi),

Kalp yetmezliği,

İnme,felç ve ölüme sebep olabilecek dereceye kadar ulaşabilir. Ayrıca trafik ve iş kazalarına,sosyal açıdan problemlere,evlilikte sorunlara sebep olabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Daha ayrıntılı bilgi,tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

İce Özel Sağlık Hizmetleri

İce Özel Sağlık Hizmetleri web sitesi, ilgili hasta gruplarını bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.

Sosyal Ağlar:

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Adres:

    Kiremithane Mah. 4403 Sk. Tatlıcı Apt. No: 2/2 33010
    Akdeniz / Mersin

  • Telefon:

    +90 324 327 24 33 - +90 533 462 91 81

    bilgi@icemedikal.com.tr

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi 08:30 - 18:00
Salı 08:30 - 18:00
Çarşamba 08:30 - 18:00
Perşembe 08:30 - 18:00
Cuma 08:30 - 18:00
Cumartesi 09:00 - 15:00
Pazar Kapalı